Raal 1995 Magma med transformer

På lager
52.990  DKK
Leveringstid:3-4 uger

Designet af de nye Raal-modeller tilbyder et alternativ til steampunk-elementerne i SR1 og DIY-æstetikken i CA-1a. Og på trods af den klassiske kobling til øret ved hjælp af ørepuder, forbliver lydegenskaberne ekstremt åbne med endnu bedre bas.

  • Gratis fragt over 750 DKK
  • Lagervarer sendes indenfor 24 timer
  • Afhentning i butik

Flere fotografier, mere tekst og fulde specifikationer følger snarest.

Designet af de nye Raal-modeller tilbyder et alternativ til steampunk-elementerne i SR1 og DIY-æstetikken i CA-1a. Og på trods af den klassiske kobling til øret ved hjælp af ørepuder, forbliver lydegenskaberne ekstremt åbne med endnu bedre bas.

Magna vejer 530 g og er lavet af en 10 cm diameter glasfiber-aluminium komposit med en hårdvokset amerikansk valnødfiner og en anodiseret finish. Gitteret på bagsiden er lavet af ætset 3-faset rustfrit stål, beslaget er lavet af titaniumaluminiumnitrid og børstet rustfrit stål. Pandebåndets bagsied er polstret med skridsikkert ruskind, og justeringen af hovedbredden har et gitter med fem positioner.

Memoryskum ørepuderne er dækket med lammeruskind på indersiden og perforeret læder på ydersiden. Den runde ørepudeåbning skal også give komfort til store ører.

Konventionelle 3,5 mm TRRS-stik bruges som tilslutninger. De to bånd på Magna er lavet af bølgepap med en tyktflydende dæmpende hud lavet af "Silent Metal", det samlede overfladeareal er 16,8 cm². Udflugtspotentialet er ±4 mm, det maksimale lydtrykniveau er 115 dB og impedansen er 0,038Ω (0,27Ω med det 1,8 m lange S2-hovedtelefonkabel med XLR4-stik).

Magna kræver en speciel forstærker, der kan håndtere hovedtelefonernes næsten ikke-eksisterende modstand. Der er udviklet en speciel grænseflade i form af et hovedtelefonstativ til de nye Immanis og Magna, som sammen med et specielt kabel (SATIS Copper eller STAR-8 MKII Silver) muliggør tilslutning til en "normal" hovedtelefonforstærker. Immanis kan naturligvis også tilsluttes et eksisterende TI-1a/b/c, HSA eller VM (Direct Drive Amplifier) interface. 

Kan leveres uden transformer interface, såfremt du allerede har en HSA elller VM Direct-drive forstærker.

Følger snarest....