Anmeldelser af Tellurium Q Ultra Silver II
Nerds.dk
"Et spændende og meget levende kabel. Der sker bare noget – alt virker dynamisk og fuld af liv."
– Nerds.dk
StereoLife
*"Tellurium Q er et sandt fænomen – ikke kun i verdenen af audiofile kabler, men i hele hi-fi-industrien.
Hvornår var sidste gang, du stødte på kabler, der forbedrer klarheden i lyden, lader dig opdage små detaljer i dine yndlingsoptagelser og giver dig mulighed for at følge musikken mere præcist – med en ekstremt klar, til tider næsten kompromisløs, stereoskopisk scene – uden at gøre bassen flad, diskanten skarp eller skifte den tonale balance?
Jeg har kun været heldig at støde på sådanne kabler få gange i mit liv… og de kabler, du ser på billederne [Ultra Silver II], hører til blandt dem.
Jeg havde egentlig besluttet at stoppe med at bruge penge på hi-fi-udstyr, men noget siger mig, at disse kabler kan blive en fremtidig kultklassiker – et produkt, vi vil jagte på auktioner, fortryde ikke at have købt, mens vi stadig havde chancen. Jeg kan kun varmt anbefale dem!"
– Tomasz Karasińsk, StereoLife
The Ear
"Panelets medlemmer var uden undtagelse enige om værdien af Tellurium Q Ultra Silver II USB-kablet. Kommentarer som 'Wow, hvilken forbedring!' og 'Det er den nemmeste måde, jeg nogensinde har hørt til at opgradere et system,' blev sagt."*
– Trevor Butler, The Ear